Музика

– http://napred.bg/музика.html

– http://napred.bg/vbox7-downloader.html

– http://napred.bg/online-radio.html

Не е лесно да се пише по такава обширна и всепоглъщаща тема като музиката, най-малкото защото писателят трябва да пренебрегне пристастията си и да даде шанс на всичко да се изяви през пръстите му. Освен това съчетанието от мелодия, текст и глас не е просто работа или изкуство, този красив (или понякога не чак толкова красив) синтез е магия – само докоснатите от пръчицата на Съдбата имат силата да творят. Да видим сега доколко аз го мога и до колко ще успея да пробудя това и у Теб.

Знаеш ли кога се е чула песен на Земята за първи път? Много, много отдавна, още когато пра-пра-прадедите на прадедите ни са открили, че гласът, съгласуван с нежна мелодия, успокоява малките. По онова време, естествено, не може и да се говори за изкуство или вложено чувство. Всичко се е изграждало постепенно през хилядолетията – епоха след епоха; хора, едни след други, докато се заменят тръстиковите пръчки, роговете, и ударите на два камъка като инструменти с пианото, цигулката, тъпана, китарата…

От стил на стил пътеката се извива до днешния ден, в който сам знаеш, че отвсякъде преливат изявите на различните култури в музиката, кои по-фрапиращи, кои по-лесни за осмисляне. Като цяло музиката, която човек слуша, е външната изява на вътрешните му чувства, на характера му и на нагласата му към другите.

В порива си да добият световна слава групите и певците днес са станали извънредно много, като голяма част от тях създават и нови субкултури със съответните последователи. На първо място обаче по значение за формирането на музиката е националната принадлежност. Тя се изгражда на базата на националната психология и темперамента на дадена порода говеда от различните области по света. >) Ето например балканската музика (патриотизъм!) си стои на полуострова и не мърда оттук; скандинавската музика също е индивидуализирана, музиката от Острова, африканските мелодии и т.н. Народностното звучене обаче се притопява в последните години и бива изместено от по-комерсиални и по-конкурентно способни стилове, а именно поп, поп-фолк, рап, хип-хоп, пънк, рок… Ще обърна по-специално внимание засега на ПОП.

Името идва от корена на „популярен”. Първите изяви са от средата на 50те години като „омекотен” вариант на rock ‘n roll-а, по-късно и на рока. Поп-манията има навика бързо да завладява света. Колкото и да цъкаш по програмите на телевизора, все това ще се появява. Някои представители на изпълнителите, следващи този стил, са назовавани в родна България понякога и като „американски чалгари” - въпрос на лично мнение. Класическият поп е несъпоставим с музиката днес. Едни от класиците тук са Backstreet Boys, Уитни Хюстън, Марая Кери, Take That, неуморимата Мадона и вечният Майкъл Джексън, вторите дори и признати за големите Най за всички времена, написали историята и поставили основите на поп-музиката. Наследници като Браян Адамс, Пол Маккартни, Billy Idol, Кайли Миноуг, Кристина Агилера, Селин Дион, Елтън Джон добавят своите нишки в гоблена на поп-религията, за да се стигне до измененията на Аврил Лавин, Бритни Спиърс и безброй много други утвърдили се или изгряващи звезди. В процеса на създаването на нови песни стилът недвусмислено се е измествал към други стилове (напр. Billy Idol с песента Speed), но идеята на музиката - да се изразяват силните и неприкрити чувства (основно любовта и романтиката) чрез песента, се запазва, или по-точно специфичният почерк на тази култура.

Майкъл Джексън

Пол Макартни

Пол Макартни

Почитта към този стил допринася и за измяната на модата в звездните години на попа. Тя, естествено, се ръководи от артистите, от стайлинга им или от дрехите, които рекламират. Затова при бум на такава вълна половината пазар се обръща към новото, откъдето могат да се спечелят много големи пари. Колко ли не биха дали тийнейджърите за дрешка на Бритни или Мадона…

Но нека се върнем на обзора на музиката. Каквото и да се говори за проявлението й в попа, това е изкуство с история и като всички други стилове той има своите хитове и символични песни. Всеки фен знае „Without you” (Марая Кери), „All For Love” (Браян Адамс), „Wish You Were Here” (Реднекс), „Hurt”, „Incomplete”, „My Heart Will Go On”, „Heal The World”, „Baby One More Time” и още, и още…

С измяната на десетилетията обаче повече се създава поп с неосюжет. По-рядко излизат албуми, чиито песни са свързани с нежността и непорочността. Земното кълбо се е превърнало в нещо много странно, подчинено на всякакви чувства. Ето например се сещам във връзка с това, че, дори и може би не съвсем точна, представата ми за поп музика е свързана с песента на Kat DeLuna - Wine Up. Ако преди 20-30 години хората са знаели какво ще се създава днес…

Достигането на музиката до нас става все по-лесно. Разпространяването на песните в mp3 формат е много лесно и бързо. Mp3-ките са малки по обем и все пак с добро качество. Ако сте истински фен, можете да си купите и албумите на любимците от музикалните магазини. Много хора все още предпочитат да свалят музика безплатно -  торент сайтовете са пълни с mp3. Друга добра възможност е слушането на музика онлайн. Така поне не се налага да мислите за авторските права, с които е обвързана “безплатната музика”.

Е, от 6,7 милиарда души все се намират няколко милиона с много близки вкусове, ако ни нямаше нас, потребителите, горките изпълнители щяха да останат без хляб. А сега нека си включим колоните и надуем музиката, без да ни интересуват съседите, защото именно това подкокоросва попа - „Моите емоции са по-важни от твоите, ето чуй ги.”